pondělí 23. října 2017

Jay Asher – Třináctkrát proto | Oslava sebevraždy? Fakt?

Kdo dneska ještě neslyšel o Thirteen Reasons Why? Tahle knížka vzbudila letos na jaře mimořádný ohlas, když Netflix uvedl seriál natočený podle ní. Není to ale žádná novinka – kniha samotná je už deset let stará a v českém překladu vyšla poprvé v roce 2009. Já patřím k těm stařešinám, které ji četly už tehdy, ale když CooBoo knížku vydalo znovu, tentokrát jako Třináctkrát proto, rozhodla jsem se osvěžit si paměť.

Děj asi není třeba příliš přibližovat. Clay Jensen jednoho dne najde na verandě domu krabici, v níž je několik kazet. Když tu s číslem jedna pustí, ozve se z ní hlas jeho spolužačky Hanny Bakerové – jenže Hannah se před několika týdny zabila. Hannah z kazety své posluchače vyzve, aby si poslechli její příběh. Jejích třináct důvodů, proč se rozhodla ukončit svůj život. A Clay má být jedním z nich.

Jak už jsem zmiňovala, Třináctkrát proto jsem četla už v době, kdy vyšla poprvé. Tehdy mi bylo patnáct a matně si pamatuju, že se mi kniha líbila, ale nemůžu říct, že by otřásla mým světem. Asi v ní bylo málo upírů? (Ano, byl to ten rok.) Na jaře jsem ale zhlédla seriál a i přes malé nedostatky se mi dost líbil. Nebyla jsem samozřejmě sama a najednou knihu Jaye Ashera četli snad všichni. Spousta lidí ji zbožňuje, ale najdou se i tací, kteří na ní nenechají nitku suchou. Že prý oslavuje sebevraždu. No… to teda opravdu ne.