pátek 2. března 2018

Lauren Oliver – Replika | Co z nás dělá lidské bytosti?Lauren Oliver je moje jistota. Zatím se mi ještě nestalo, že bych z její knihy byla zklamaná. Když nám tedy v češtině vyšla její nejnovější kniha, Replika, sáhla jsem po ní úplně automaticky, aniž bych toho o ní příliš věděla.

Replika popisuje příběh dvou dívek, Lyry a Gemmy. Lyra není člověk. Nenarodila se, vyrobili ji. Je totiž replika a celý svůj život prožila v Havenově institutu za vysoce střeženými ploty. Také Gemma je střežené dítě – prošla si tolika nemocemi, že se o ni její bohatí rodiče velmi bojí a starají se, aby si žila jako v bavlnce. Posměškům spolužáků ale zabránit nemůžou. Pak se jednoho dne stane svědkem podivné konverzace rodičů a vydává se na Floridu zjistit, co skrývá Havenův institut…

Vyprávění je z pohledu obou dívek, ale není to tradiční kompozice, kdy se jednotlivé perspektivy střídají. Z jedné strany je kniha o Lyře, z druhé o Gemmě. Čtenář si tak může vybrat, ze které strany začne číst. Dokonce je můžete i střídat kapitolu po kapitole – je to jenom na vás. Já jsem se rozhodla, že se mi střídat nechce; jednak jsem byla líná knihu neustále otáčet vzhůru nohama a jednak mi přišlo, že kdyby autorka chtěla, abychom střídali kapitoly, tak by je do knihy mohla nasázet typicky Gemma Lyra Gemma Lyra Gemma Lyra… Takže jsem se jako první začetla do Lyry.

Lyra je kratší a musím přiznat, že mě bavila méně. Přišlo mi, že na rozdíl od Gemmy toho hned od začátku až moc ví, a tím pádem toho ví hodně i čtenář. Hned víme, že je replika – ono to ostatně už stojí v názvu, takže jaképak tajnosti. Četla jsem těch dvě stě stránek tři dny – a pak jsem se konečně dostala k Gemmě a slupla jsem ji jako malinu, pomalu celou najednou. U Gemmy jsem totiž byla napjatá, jak to vlastně bylo (a bude). Autorka to místy trochu naznačila už v průběhu (a to podle mě nemusela), ale i tak toho tam zůstalo dost k odhalení.

Takže jsem nakonec dost ráda, že jsem Repliku četla popořadě, ne napřeskáčku. Mám pocit, že Gemma s Lyrou toho na sebe vzájemně moc prozrazují, takhle jsem alespoň půlku knihy vůbec nevěděla, jak je to s tou druhou postavou. Každopádně by se dalo říct, že typicky „oliverovsky“ čtivá je spíš jenom půlka knihy… Naštěstí to byla ta delší a taky ta, se kterou jsem končila, takže jsem dočetla ve velmi dobrém rozpoložení.

Replika je takové typické akční teen čtení… ne moc složité, čtivé, s trochou snahy o přesah. Ústřední linkou románu se tváří být otázka, co to znamená být člověk a co z nás ty lidské bytosti dělá. Občas jsem ale měla pocit, že oběma děvčatům víc záleží na tom úžasném sexy klukovi. Jo, ta milostná linka románu. Ta se autorce moc nepovedla. Replika se odehrává na ploše několika dní, ale přesto se oběma hrdinkám za tu dobu povede děsně zamilovat. Já to chápu, náctiletá láska, motýlci v břiše… To v YA musí být, že jo? (Světe div se, nemusí, ale většině autorů to ještě nikdo neřekl ☺) Každopádně je velmi nepravděpodobné, že se obě hrdinky zamilují ve stejnou dobu, tím spíš tehdy, když by si měly víc dělat starost o přežití. Ne o to, jak má jejich objekt milostné touhy vypracované břišáky.

Jak to teď píšu, mám pocit, že jsem docela kritická. Navzdory tomu musím ale zdůraznit, že jako oddechovka je Replika podle mě fajn počtení. Dostatečně odsýpá a i ta milostná linka by mohla být horší, taky by tam mohl být nějaký otravný milostný triangl. Jen prostě nemějte očekávání moc vysoko. Já je v sedmém nebi neměla, takže jsem dočetla spokojená a těším se na další díl.


Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: Lauren Oliver
Originální název: Replica
Série: Replica, první díl
Datum vydání: USA: 2016 / CZ: 2018
CZ překlad: CooBoo, Romana Bičíková
SK překlad: není
Počet stran: 456 v CZ, vázaná
Cena: 399,-Kč
Moje hodnocení: 65 %
Hodnocení na Goodreads:  3,7 při 9 186 hodnoceních

4 komentáře:

 1. To je docela zajímavé vyprávění, respektive rozčlenění knížky. :) Ale jinak mě to moc neláká, tohle by byl asi jediný důvod. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi náročnější čtenář, tak bych to radši ani nepokoušela... :D

   Vymazat
 2. Já jsem si na ni udělala rezervaci v knihovně a jsem na ni upřímně zvědavá. Po přečtení tvé recenze jsem usoudila, že budu číst stejným postupem jak ty. :D

  OdpovědětVymazat
 3. videla jsem spoustu nadsenych recenzi, ale zacinaji pribyvat i dalsi, kde to nekdo hodnoti jako prumer a tak... takze zatim o knihu nebudu nejak moc usilovat

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)