čtvrtek 22. března 2018

Theo Addair – Muffin a čaj | Slyšíme slova, ale neposloucháme


Jako první byla obálka. Pak doporučení od Hanky, že je kniha dobrá. Potom netrpělivé čekání, až konečně vyjde. A nakonec YOLI oslava narozenin, kde jsme dostali jak opravdové muffiny, tak Muffin a čaj. Knihu jsem začala číst hned cestou domů v metru a po půlnoci jsem ji násilím dávala z ruky, protože spánek je potřeba.

Muffin a čaj popisuje jeden rok v životě dvou spolužáků z Obrtínské internátní školy, Daniela a Kita. Kit má milující rodinu, mámu ze Španělska a už druhým rokem spolubydlícího, který mu nedává spát. Matěj si však letos vodí na pokoj jednu holku za druhou a pokaždé Kita vypakuje z pokoje, aniž by si uvědomil, jaká trápení tím Kitovi způsobuje. Daniel je z bohaté rodiny, a přestože je mu teprve šestnáct, už je ve čtvrťáku, protože dva ročníky přeskočil. Ve škole má pověst chladného a povýšeného podivína, který se s nikým nebaví. Ale všechno se změní, když na sebe Daniel s Kitem narazí. Jejich setkání vede k muffinu a čaji, aniž by oba chlapci tušili, jakou smršť událostí tohle malé gesto odstartuje.

Čtyři roky na fildě ve mně vyvolaly takovou čtenářskou schizofrenii, kdy kvalitu knížek posuzuju na dvou rovinách, z nichž každá má docela jiné nároky. Moje vnitřní bohemistka kriticky přísným okem posuzuje, jak dobře jsou knihy napsané, kolik je v nich klišé a ohraných témat a jak dobrý je jazyk. Moje obyčejná čtenářka zase říká – já jsem tu o patnáct let dýl, takže mě nech číst, co mě baví! Tak se mi občas stává, že čtu knihu, která má literární kvality, ale tak nějak u ní usínám. A pak jsou knihy jako Muffin a čaj, které mají své mouchy, ale tak hrozně moc moc se mi líbí, že je mi to jedno.

Mám ráda české knížky, ale v oblasti young adult jsou knihy od českých autorů často takové jiné a přinejlepším průměr. Muffin a čaj je první český YA román, u kterého můžu říct, že je plně na úrovni současné zahraniční tvorby v žánru contemporary, jako je třeba Rainbow Rowell nebo Becky Albertalli. Z velké části stojí na konverzacích mezi dvěma hrdiny, jejichž pohledy v knize alternují. Do české literatury pro mládež také přináší témata, která jsou rozhodně potřeba zviditelňovat, ať už je to šikana, nebo odlišná sexuální orientace.

Moje vnitřní bohemistika by mi ovšem neodpustila, kdybych nezmínila její výtky, takže začnu jimi. Většina z nich jde na vrub toho, že jde o autorovu prvotinu a myslím, že s další tvorbou (že bude další kniha, pěkně prosím?) se jich lze jednoduše zbavit. Ostatně posun je vidět i v průběhu Muffinu, od trochu neohrabaných popisů v prvních kapitolách se autor brzy rozepsal. Konverzace obou hrdinů se mi v principu hrozně líbily, protože obsahují mnohé pravdy a moudra, která si zaslouží být zvěčněné na papíře, ale občas jsem se nemohla ubránit myšlence, že je to až moc krásné na to, aby to bylo skutečné – že takhle nikdo nemluví. A poslední výtka je ten epilog, ze kterého mě rozbolely zuby, ten nemusel být.

Autorkou obrázků je Julie Jursová

Přes to všechno jsem knize bez většího rozmyšlení napálila pět hvězdiček, protože na ní zkrátka něco je. Už dlouho jsem nedržela v ruce něco, co se tak neuvěřitelně dobře čte. Málem jsem nešla spát hned první den a pak jsem se celý zbytek druhého těšila, až zase půjdu číst. Zároveň bez uzardění přiznávám, že jsem kvůli ní nad ránem docela bulela. Dvakrát.

Ze všeho nejvíc mi to připomíná právě knížky od Rowellové a dlouho jsem nemohla přijít na to, proč vlastně, až mi to konečně došlo – jen málokdo umí popsat (milostné) vztahy tak uvěřitelně a přirozeně a úžasně jako ona. A Theo Addair k tomu málu patří. Když pominu ty konverzace, jež byly místy opravdu až moc nemluvné a literární, tak myšlenky a pocity obou hrdinů jsou vykreslené na jedničku. Prožívala jsem s nimi každou vteřinu.

Theo Addair svými slovy zkrátka dokáže zázraky. A opravdu stojí za to, abyste je četli pozorně, protože obsahují spoustu pravd. Vážně doufám, že to nebyl poslední román s autorovým jménem, který jsem držela v ruce.

Autor/ka: Theo Addair
Originální název: Muffin a čaj
Série: není
Datum vydání: CZ: 2018
Počet stran: 272 v CZ, brožovaná s klopami
Cena: 199,-Kč
Moje hodnocení: 93 %
Hodnocení na Goodreads:  4,47 při 38 hodnoceních

2 komentáře:

  1. Velké díky za přečtení i za krásnou recenzi :)
    Theo

    OdpovědětVymazat
  2. Já se na ni tak moc těším! Ale šetřím si ji ne chvíli, kdy na ni budu mít náladu... Ale napsala jsi to krásně, teď mám pocit, že vím, co čekat :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)