sobota 7. dubna 2018

Becky Albertalli – Podělaným navrch | Jak nepéct knižní dort


Pro fanoušky Becky Albertalliové nastalo rušné období. V březnu vyšla v českém překladu její druhá knížka Podělaným navrch, v dubnu vyjde v originálu třetí kniha Leah on the Offbeat, v květnu vyjde Simon ve slovenském překladu a v červnu se konečně i u nás dočkáme zfilmovaného Simona (Kdo se těší? Já se těším!). Ale o Simonovi už toho bylo řečeno až běda, dnes vám něco povím o Mollyině knize, Podělaným navrch.

Molly a Cassie jsou dvojčata. Cassie právě začala chodit s novou přítelkyní, Minou, a Molly… Molly je u svého šestadvacátého platonického zaláskování. Které stejně zase nikam nepovede, protože Molly je tlustá a trpí panickými záchvaty a nejenže nikdy nikoho nepolíbila, dokonce ji ani nikdy nikdo neodmítnul – vždyť je přece lepší neriskovat. Jenže jak je to mezi Cassie a Minou čím dál vážnější, Molly se najednou ocitá na vedlejší koleji a začíná přemítat, jestli risk občas není zisk…


Simona jsem zhltla během jediného dne a nebyla jsem tehdy schopná ani vstát a rozsvítit si světlo, když se setmělo. Albertalliové se v její prvotině povedlo snoubit trochu závažnější (a tehdy mnohem neotřelejší než dnes) téma se ztělesněním roztomilosti na prvotinu nebývale dobře. Dalo se očekávat, že s další knihou bude vše ještě lepší… Ale nakonec to dopadlo tak, že Podělaným navrch působí víc jako prvotina než Simon.

Mám s tou knihou dva hlavní problémy, které nepřebije ani skutečnost, že je to úplně stejně čtivé jako jednička a díky super českému překladu i jazykově autentické. Můj první problém je následující: tentokrát to s těmi vážnými tématy Albertalliová přehnala. Čím víc diverzity tam dáme, tím to bude lepší, že jo? Že jo? Ne. Víte co, různorodost je v literatuře důležitá, hrozně moc, ale autorka k ní tentokrát přistoupila asi jako pejsek s kočičkou k pečení dortu. Kdyby se příběh pořádně zaměřil na všechno, co se během těch 280 stran jen tak mimochodem plácne, byla by knížka třikrát tak dlouhá. Takhle to působí příšerně schematicky a neuvěřitelně, jako by toho tak polovinu autorka zmínila jen proto, aby to zmínila. Výsledkem je křiklavý papoušek, který naprosto přehluší menší a zajímavější detaily.

Pokud něco autorka umí, jsou to postavy. Jazykově i lidsky skuteční puberťáci všech druhů. Spousta lidí bude mít při čtení problém s Molly, ale mně její úzkostlivost a přecitlivělost konvenovala, přijde mi, že takovéhle rozjitření citů a emocí je v tomhle věku naprosto reálné. A snad z toho i jednou vyroste, ale zatím je docela realisticky na pár facek. Což nemyslím jako negativum. Moje druhá výtka spíš spočívá v tom, že chudák Molly a On, jehož jméno nebudeme zmiňovat, ať jste překvapení, nemají vůbec nic společného. A co na ní ten hoch vidí, to nepochopím. Ale nakonec… jsou divnější věci pod sluncem.

Podělaným navrch (mimochodem, ten název s tou knihou vůbec nesouvisí? Takhle to dopadá, když musí mít nakladatelství nad překladatelkou poslední slovo) je oproti Simonovi spíš krok zpátky. Pro mě jde spíš o oddechové počtení, ale věřím, že se i tak najdou čtenáři, které kniha zaujme mnohem víc. A já doufám, že třetí díl půjde kvalitativně zase nahoru.Děkuji nakladatelství YOLI za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: Becky Albertalli
Originální název: The Upside of Unrequited
Série: volně navazuje na Probuzení Simona Spiera
Datum vydání: USA: 2017 / CZ: 2018
CZ překlad: YOLI, Kateřina Stupková
SK překlad: vyjde u Slovartu
Počet stran: 280 v CZ, brožovaná
Cena: 249,-Kč
Moje hodnocení: 60 %
Hodnocení na Goodreads:  4,03 při 25 023 hodnoceních

4 komentáře:

 1. Jo, už jsem četla, že to na Simona nemá, a mrzí mě to, doufala jsem, že dostaneme něco ještě lepšího... i tak tomu asi dám šanci. Pořád jí trochu věřím. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už jsem četla i ohlasy, že je to lepší než Simon :D Takže tomu šanci dej, rozhodně to není katastrofa. A trojka má být prý o dost lepší (už jsem slyšela, že vůbec nejlepší) :)

   Vymazat
 2. Z toho jsem měla obavu, že Simon to proště přebije... Ale možná někdy, uvidím :-) Akorát mi nejde do hlavy, jak to volně navazuje na Simona... To kvůli tematu nebo tam nějak jsou propletené postavy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se těším na trojku, tak jsem chtěla mít přečteno vše :) A propletené postavy – Abby je Mollyina sestřenice a mihne se tam i Simon a tak :) Takže to volně navazuje ve stylu, že čtenáři Simona dostanou náhled do života svých známých hrdinů, ale nečtenáři se nijak ztrácet nebudou.

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)