pondělí 30. dubna 2018

Leigh Bardugo – Wonder Woman: Válkonoška | Zrod hrdinky


Superhrdinové jsou in! V kinech trhají tyhle akčňáky rekordy v návštěvnosti i tržbách a bylo jen otázkou času, než se dostanou i na stránky knih (samozřejmě, na stránkách komiksů jsou už dávno). Já osobně jsem fanynkou spíš marvelovek než DC, ale loňská Wonder Woman byla výjimka, která potvrzuje pravidlo. Miluju to! Když jsem se tedy dozvěděla, že série o mladých superhrdinech začíná právě jejím příběhem, věděla jsem, že po knize musím sáhnout.

Diana vyrostla na Themyskiře, ostrově Amazonek, vždycky ale věděla, že mezi nesmrtelné válečnice tak úplně nepatří. Jednoho dne však při závodě, kdy má konečně prokázat své schopnosti, spatří u pobřeží ztroskotat loď. Přestože je to zakázané, jednu smrtelnici zachrání – jenže pak se začnou dít věci. Alia totiž není obyčejná smrtelnice, je válkonoška, potomek Heleny z Tróje. Pokaždé, když se válkonoška dožila sedmnácti, nastala nějaká příšerná válka. Diana se však rozhodne zachránit jak svět, tak Aliu, a vydává se na svou první výpravu z ostrova… Co by se tak mohlo pokazit?

První věc, kterou musíte vědět ještě předtím, než se pustíte do čtení: ta kniha není jako film. Komiksová Wonder Woman vznikla ve čtyřicátých letech minulého století a od té doby už byla její časová linie několikrát změněna, včetně původu. Není tedy jedna jediná správná varianta, takže nečekejte stejný příběh jako ve filmu. Nejsme ve druhé světové, ale v současnosti. Poté, co Diana s Aliou odejdou z ostrova, dostanou se do našeho světa, tak jak ho známe – se všemi vymoženostmi a technologiemi, jako jsou mobily, metro nebo třeba deoderanty.

Tenhle střet mezi kulturou Amazonek na jedné straně a naším světem na straně druhé má za následek docela vtipné situace, když se Diana s moderní civilizací seznamuje. Zvlášť v první polovině knihy jsem se proto celkem dobře bavila, druhá půlka trochu přitvrdila a přidala akci – a bohužel i vztahové trable.

Jak naznačuje titul, v knize se s vyprávěním střídá Wonder Woman a válkonoška Alia. Zatímco Diana mě celkem bavila, Alia mě příliš nezaujala a ve druhé polovině mě až rozčilovalo, nakolik hrdinové řeší osobní problémy, které jsou celkem malicherné v porovnání s hrozícím konfliktem. Za mě by kniha mnohem víc vytěžila ze svého potenciálu, kdyby se víc soustředila na Dianu.

Když jsem dočetla, došlo mi, že jde vlastně o takové celkem lehké, oddechové počtení, a k pořádnému akčnímu trháku to má daleko. Nejsem nijak zklamaná, jen mám pocit, že ta slavná Leigh Bardugo umí líp. Takže asi tak: pokud se pustíte do čtení, radši nečekejte. Nečekejte filmový příběh ani dechberoucí zážitek. Ale jinak je to fajn a zasmějete se.


Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: Leigh Bardugo
Originální název: Wonder Woman: Warbringer
Série: DC Icons
Datum vydání: USA: 2017 / CZ: 2018
CZ překlad: CooBoo, Magdaléna Stárková
Počet stran: 352 v CZ, vázaná
Cena: 299,-Kč
Moje hodnocení: 65 %
Hodnocení na Goodreads:  4,12 při 14 742 hodnoceních

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)