neděle 15. dubna 2018

Neal Shusterman – Smrtka | Znepokojivé do morku kosy

Pokud jste už o Nealu Shustermanovi slyšeli, pravděpodobně to bylo ve spojení s jeho knihou Bez šance (Unwind), kde byly děti rozebírány na části a ty byly pak darovány někomu jinému. Už jen z toho konceptu se člověku dělá husí kůže… A úplně s lehkým srdcem se vám nebude číst ani Smrtka, to vám garantuju.

Vítejte ve světě, kde lidé zvítězili nad smrtí. Neštovice, ebola, rýma… nic z toho už nehrozí. Spadnete z mrakodrapu? Oživí vás. Přejede vás náklaďák? Oživí vás. Utopíte se? Oživí vás. Napadne vás smrtící agresivní fretka? Oži- no, však víte. Ani na stáří se už neumírá. No jo, tak jak se vyrovnat s takovým populačním růstem? Systém je chytrý, ale Země zkrátka není nafukovací. A od toho jsou tu smrtky. Každoročně „pokosí“ malou část populace, jinak to prostě nejde. Vybírá se náhodně a pokosen může být kdokoli, ať už je mu třináct či dvě stě třináct. Přestože se všichni shodují na nutnosti jejich práce, většina lidí se smrtek bojí. Když však Rowan a Citra prokážou tváří v tvář smrtce nebývalou odvahu, oba jsou přijati do učení. Smrtkou se však může stát jen jeden…


Nejsem si úplně jistá, jestli bych chtěla žít v kůži Neala Shustermana, protože kam on na ty nápady chodí… Radši ani nechci vědět. Smrtka je od prvních do posledních stran znepokojivá. Říkejte si, co chcete, ale číst o světě, kde má určitá část populace povolení k vraždám (a když se oběti vzpírají, bude s nimi pokosena i celá jejich rodina), je velmi zvrácené. A ještě zvrácenější je, že do jisté míry to dává smysl. Co dělat s takovým morálním dilematem? Je až znepokojivě neřešitelné. A tak znepokojeně čtete dál. Znepokojeně doufáte, že to autor nějak zázračně vyřeší, aby nemusel umřít nikdo.

Shusterman tohle zkrátka umí. Dostane se vám do hlavy, nasadí vám tam brouka a pak jen přihlíží a potutelně se chechtá (pouhá moje spekulace, ale umím si to představit). V knize jsou dominantní kapitoly z pohledu Citry a Rowana, ale kromě toho dostanete i deníkové zápisy smrtek a sem tam nějakou tu kapitolku z pohledu někoho jiného. Děláte si tak ucelený pohled na svět a jeho fungování… a možná stejně jako já začnete trochu pochybovat.

Přelomovým rokem je ve Smrtce rok 2042, právě tehdy přestala existovat přirozená smrt. A já si nedokážu představit, že bychom se za necelých třicet let jako lidstvo tak změnili, že bychom dovolili něco tak nemorálního jako řád smrtek ve zde prezentované podobě. Předně to zabíjení dětí. Proč zabíjet ty, kteří zažili jen pár let života, na úkor těch, kteří žijí stovky let? A pak je tu způsob zabíjení. Smrtky si můžou vybrat, tudíž můžete zemřít bezbolestně po požití jedu, ale i docela krutým způsobem. A fakt pochybuju, že by na to někdo přistoupil, vždyť dnes se i nejhorší zločinci popravují, pokud to tak jde říct, ohleduplně. Tohle je za mě největší slabina knihy, slabé místo, kvůli němuž to Shustermanovi úplně nežeru z ruky.

Kromě toho se totiž jedná o čtenářskou jízdu, plnou zvratů, šoků a horečně obracených stránek. Navíc mě vždycky fascinovaly knihy, které mě dokážou přimět přemýšlet, a Smrtka v tomhle ohledu vyhrává na celé čáře. Jen je tu prostě ten náznak pochybnosti, který mě nenechává zapomenout, že knížka není nic než příběh. Ale… nejspíš díkybohu za to.

Děkuji nakladatelství YOLI za poskytnutí recenzního výtisku!


Autor/ka: Neal Shusterman
Originální název: Scythe
Série: první díl série
Datum vydání: USA: 2016 / CZ: vyjde 20. 4. 2018
CZ překlad: YOLI, Petr Kotrle
SK překlad: vyjde u Slovartu
Počet stran: 384 v CZ, brožovaná
Cena: 299,-Kč
Moje hodnocení: 80 %
Hodnocení na Goodreads:  4,34 při 27 715 hodnoceních

2 komentáře:

  1. jak tak koukam, tak by me to mozna docela stvalo... uz Bez sance pro me bylo velkym zklamanim a pak jeste to ani nedovydali... nevim, jestli tohle je autor pro me...

    OdpovědětVymazat
  2. Mam podobny nazor. Kniha ma.zajimavy napad, ale bohuzel je zpravovani smrtek dost pritazene za vlasy, abych to mohla brat vazne :/

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)