sobota 26. května 2018

Katherine Applegate – Strom naděje | V Kalifornii a knize je možné všechno

Paměť je nevyzpytatelná. Když jsem brala do ruky Strom naděje, myslela jsem, že je to má první autorčina knížka. Náhodou se ovšem ukázalo, že opak je pravdou – Katherine Applegate totiž psala YA, ještě než se tomu říkalo YA – a já ve dvanácti přečetla půlku naší knihovny, takže to dá rozum, že jsem přečetla i pár knih od ní. A pak zmizely v propadlišti dějin i mé paměti… Pokud byste si ovšem nějakou knížku měli pamatovat, je to Strom naděje.

Strom naděje se jmenuje Rudy. Je to dub a je mu už přes dvě stě let. Jeho větve a kmen jsou domov pro několik zvířecích rodinek, včetně jeho nejlepší kamarádky vrány, a každé jaro na něj lidé přicházejí věšet svá přání v naději, že se jim vyplní. Rudy by jim v tom moc rád pomohl, ale stromy toho moc nezmůžou… Dokonce ani lidem nesmí prozradit, že umí mluvit. Jednoho dne se do sousedství přistěhuje nová rodina. Okolí ji nemá moc rádo a hrozí, že budou muset odejít – a že chudák Rudy bude muset s nimi. Rudy se rozhodne, že předtím musí splnit alespoň jedno přání…

C. S. Lewis kdysi řekl, že jednou budeme dost staří na to, abychom znovu začali číst knihy pro děti. Nevím, nevím, jestli jsem tedy ještě pořád dítě, nebo už stará, ale mám pocit, že mě nikdy bavit nepřestaly. Napsat dobrou dětskou knihu je těžké. Když píšete pro dospělé, píšete jen pro ně. Když píšete pro děti, a děláte to dobře, píšete pro všechny. Napsat dětskou knihu tak, aby svými nemnohými slovy dokázala předat důležitá poselství tak, aby je pochopili malí i velcí, to chce velký talent. A Katherine Applegateová tenhle talent má.

Pod zástěrkou nevinného čtení se totiž skrývá velmi aktuální příběh, a člověk musí až žasnout, jak lehce se autorce podařilo podat téma, které je v současnosti tak mediálně zprofanované. Jak bravurně a přitom nenápadně, aniž by tlačila na pilu. A tak ani nemrknete a zjistíte, že jste skoro na konci, rozhořčujete se nad vší nespravedlností a najednou si uvědomíte, že brečíte. Kvůli stromu. A kvůli tomu, co ten strom pro všechny znamená. A co jeho příběh znamená pro vás.

Přitom vůbec nejde o žádné citové vydírání. Většinu knihy jsem se usmívala. Dozvíte se třeba, jak se pojmenovávají mývalové, vačice nebo skunkové a podle čeho se jmenují stromy. Pokud tedy nejste v Kalifornii. Tam je možné úplně všechno. V Kalifornii… a na stránkách knih. Mám pocit, že ve skutečnosti by to asi úplně takhle nedopadlo, přestože by to bylo hezké. A to nemluvím o těch mluvících stromech. Ale bylo by to krásné… a kdo ví, třeba změna postojů začíná na stránkách knih. Jsem tajemná jak hrad v Karpatech, já vím. Ale o Stromu naděje toho zkrátka nemůžu říct víc, abych něco neprozradila. Můžu vám říct jen to, že si myslím, že je to skvělá, důležitá, vtipná a milá knížka. A že bych ji doporučila každému dítěti. A ty ilustrace!

„Au!“ mumlal Máslový popcorn.
„Mám v puse tvůj ocas!“ stěžoval si Ty.
„Smrdíš jako skunk,“ nadával někdo.
„Já jsem skunk,“ ozvalo se.

Když mi ségra kladla na srdce, že se mám postarat o přísun čtiva pro svou malou neteřinku, nejspíš netušila, že v jejích osmi měsících pro ni budu mít naplánováno tolik knih, že aby to všechno stihla přečíst, bude chudák malá muset být ještě větší knihomolka než její teta. Strom naděje si ovšem jednou přečíst musí, protože je to báječný příběh plný laskavosti, humoru a soucitu. A těch není nikdy dost. V knihách ani ve skutečnosti.Děkuji nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzního výtisku!

Autorka: Katherine Applegate
Originální název: Wishtree
Datum vydání: USA: 2017 / CZ: 2018
CZ překlad: Albatros, Petr Eliáš
Počet stran: 240 v CZ, vázaná
Cena: 249,-Kč
Moje hodnocení: 95 %
Hodnocení na Goodreads:  4,29 při 8 377 hodnoceních

3 komentáře:

 1. Na dětské knížky člověk nikdy nebude starý, ani moc, ani málo, ani tak akorát. Podle mě by se měly číst celý život :) Hezky napsaný! Musím mrknout po tý YA, co psala :D

  OdpovědětVymazat
 2. Pekná recenzia, znie to ako fakt pekný príbeh a taká tá vydarená detská knižka nielen pre deti, no a... tých predsa nikdy nie je dosť. Tuším by som sa po nej mala poohliadnuť.:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To měla! Tuším, že na Slovensku taky vyšla/vyjde u Albatrosu :)

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)