neděle 1. července 2018

Nicola Yoon – Slunce je také hvězda | Láska, osud & věda


Nicola Yoon se proslavila svou prvotinou Everything, everything (Všechno, úplně všechno), kterou jsem si od vydání chtěla děsně, děsně moc přečíst – takže jsem ji přirozeně ještě nečetla. Teď jí v českém překladu vyšla i další kniha, Slunce je také hvězda.

Daniel je synem korejských přistěhovalců, Natasha dcerou imigrantů z Jamajky. Zatímco Daniel se v USA narodil a jeho rodičům se podařilo pořídit si obchod a v novém životě uspět, Natasha je spolu s celou rodinou v Americe nelegálně a stíhá je nepřízeň za nepřízní. A večer je všechny mají vyhostit. Člověk by řekl, že taková zastánkyně vědy a holých faktů, jako je Natasha, se už vzdá naděje, přesto se i poslední den vydává na úřad v zoufalé snaze zvrátit nezvratitelné. A tehdy potká Daniela, který je sám na cestě na pohovor na Yale, aby se mohl stát doktorem, jak si přejí jeho rodiče. Daniel sám je básník a snílek a stačí mu jediný pohled na Natashu, aby věděl, že se něco musí stát. Teď o tom jen musí přesvědčit ji, ale má všechen čas světa, nebo ne?


Věříte v lásku na první pohled? Věříte v osud, nebo ve vědu a holá fakta? I na tuhle otázku si budete muset odpovědět, pokud se pustíte do Slunce je také hvězda. Sama Nicola Yoonová o sobě tvrdí, že je velká romantička a je přesvědčená, že se člověk může zamilovat v jediném okamžiku. Nuže, ano. Ale záleží potom i na tom, co tím slovem láska myslíte. Zaláskovat se můžete raz dva, ale opravdová Láska s velkým L přichází až s hlubším poznáním, po čase. Takže ano, zamilovat se můžete velmi rychle, ale tvrdit po jednom dni, že je to velká světová láska, je přinejmenším pošetilost. Tak to alespoň chápu já.

Tímhle rozsáhlým úvodem jsem chtěla ozřejmit, s jak ostražitým postojem jsem se do knihy pouštěla. A že když napíšu, že se mi kniha líbila, je to navzdory mému odporu proti konceptu „lásky na první pohled“. Slunce je také hvězda se celé odehrává v průběhu jednoho jediného dne a velký prostor na nějaký dlouhodobý vývoj tu bohužel není, ale líbilo se mi, jak s tímhle klišé autorka pracuje. Obě postavy mají na věc odlišný pohled a jejich postoje se tu střetávají, což moje počáteční roztrpčení trochu rozptýlilo. Navíc mě uchlácholil i konec, který sice nešel úplně tím směrem, jakým bych si přála, ale zároveň to celé nešlo úplně do háje.

Kromě názorů na osud se v knize konfrontují i generace rodičů a dětí a odlišné kultury. V tomhle je kniha autobiografická, autorka totiž pochází z Jamajky a její manžel je korejského původu, takže má jistě spoustu osobních zkušeností s předsudky a chováním, jakých se takovému páru dostane. Musím říct, že tenhle aspekt knihy pro mě byl mnohem zajímavější než celá ta věc s láskou. Jak Daniel, tak Natasha musí čelit nátlaku ze strany rodičů, kteří ještě napůl žijí v jiné kultuře, nátlaku a očekáváním, aby se zachovali určitým způsobem. I když rodiče, kteří mají pocit, že se jejich děti musí podřídit tomu, co je pro ně nejlepší, jsou asi univerzální napříč celým světem.

Slunce je také hvězda je kniha, kterou si ze všeho nejvíc užijí romantické duše. Ale ani pro ostatní nemusí být nesnesitelným cukrkandlem, ale příjemným počtením. Díky sledu krátkých kapitol navíc i rychlým. Ze všeho nejvíc jsem při čtení měla pocit, že jako knížka fajn, ale film by mohl být sakra dobrý, takovéhle příběhy totiž filmovému plátnu opravdu sluší. Tak uvidíme příští rok. 


Děkuji nakladatelství CooBoo za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: Nicola Yoon
Originální název: The Sun is Also a Star
Série: není
Datum vydání: USA: 2016 / CZ: 2018
CZ překlad: CooBoo, Sára Foitová
Počet stran: 328 v CZ, vázaná s přebalem
Cena: 329,-Kč
Moje hodnocení: 75 %
Hodnocení na Goodreads:  4,11 při 78 305 hodnoceních


3 komentáře:

 1. Zdá se mi to, nebo jsou poslední dobou ty obálky nějak podobné? Mám pocit, že už jsem tuhle viděla, ale o knížce jsem přitom ještě neslyšela. :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš už jsi toho moc viděla :D Nebo jsi někde viděla tuhle obálku, aniž bys slyšela o knize! :D

   Vymazat
 2. Hm, láska na prvý pohľad sa mi nepozdáva a čistý cukor tiež nie, ale zase je fajn, že je toho v knihe zjavne trochu viac. Možno po nej niekedy siahnem, ale priorita to asi nebude. Každopádne super recenzia.:)

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)