středa 22. srpna 2018

J. K. Rowlingová – Předobrý život


S proslovy už mám svou dávku zkušeností. Tak zaprvé, jeden z nich jsem kdysi dávno, když jsem končila střední školu, napsala. Můj osmiletý gympl se s přibývajícími lety měnil v příšerné peklo a byla jsem tehdy vděčná hlavně za to, že už tam nebudu muset chodit, takže mi zbývalo jen "pokusit se být třeskutě vtipná. 

Když jsem si o pár let později musela vybírat téma na svou bakalářskou práci, znovu jsem se vrátila k proslovům a nakonec jsme přeložila brilantní text od Lois Lowryové, který měl oproti jiným tu výhodu, že byl o knihách a splňoval zadaný počet stránek. Tehdy jsem narazila i na proslov J. K. Rowlingové a samozřejmě jsem na okamžik zadoufala, ale dočkala jsem se pouze hořkého zklamání. 

Seneca sice říká, že „život je jako příběh: nezáleží na tom, jak je dlouhý, ale jak je dobrý,“ ale bohužel, bakalářská práce není jako život a záleží na tom, jak je dlouhá – a příběh by to taky nebyl příliš poutavý (Kapitola jedna, v níž Anežka napíše dva odstavce a pak stráví hodinu formátováním; Kapitola osm, v níž se málem zhroutí, když se počítač vypne před uložením rozepsané práce).

Předobrý život tedy není dlouhý, a pokud se do něj pustíte, nesmíte očekávat divy a zázraky. Rowlingová v něm absolventy Harvardovy univerzity nabádá, aby se nebáli jít za svými sny, aby nenechávali ležet svou představivost ladem a aby se nebáli selhání. Jedná se o trochu textu roztaženého na tolik stránek převážně krásným grafickým zpracováním. A Rowlingová vlastně neříká nic nového, tak proč to vůbec číst? 

Třeba si můžete říct, že byste od Rowlingové přečetli klidně i nákupní seznam. Ale ať už to podáte jakkoli, to, že ta slova pronesla právě Rowlingová, zkrátka mají svou váhu. Všichni dnes znají ten příběh o chudé spisovatelce, která Kámen mudrců napsala po kavárnách, protože jí vypnuli elektřinu. A dneska platí účty za elektřinu na své vlastní vile. Ten potenciál je úžasný: když může ona, proč by nemohl kdokoli jiný? 

Předobrý život neslibuje zkušenost, která vám převrátí život naruby. Ale pokud to od něj nebudete čekat, možná vás něco popostrčí na dobrou cestu. Jen si to představte. A až se na tu cestu vydáte, nebojte se selhat.


Děkuji nakladatelství Albatros za poskytnutí recenzního výtisku!

Autor/ka: J. K. Rowling
Originální název: Very Good Lives
Datum vydání: UK: 2015 / CZ: 2018
CZ překlad: Albatros, Petr Eliáš
Počet stran: 80 v CZ, vázaná s přebalem
Cena: 249,-Kč
Moje hodnocení: 75 %
Hodnocení na Goodreads:  4,26 při 17 781 hodnoceních
1 komentář:

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)