pátek 26. října 2018

Becky Albertalli & Adam Silvera – What If It’s Us | Když se cute potká s depkou


Becky Albertalli a Adam Silvera patří v současnosti k nejpopulárnějším LGBT+ spisovatelům. A tak, když ti dva oznámili, že spolu napíšou knížku, hned bylo jasné, o čem asi tak bude. Každý z nich stvořil jednoho hrdinu a pak ty dva nechali, aby na sebe jednoho letního dne v New Yorku narazili. Albertalliová píše kapitoly z pohledu Arthura, Silvera z pohledu Bena. Arthur je takový Simon 2.0, zato Ben je ztělesněná melancholie. Arthur věří na osud a Velkou Lásku, zatímco Ben si právě prošel příšerným rozchodem. Od Silvery jsem stále nic nečetla, ale z toho, co jsem slyšela, mám pocit, že se oba spisovatelé drží svého osvědčeného schématu. A co se stane, když se cute potká s depkou?

Tak pro začátek jeden druhého ztratí z dohledu. První zhruba čtvrtinu knihy se Arthur fakt hodně snaží najít toho kluka, kterého potkal na poště, a Ben taky nedokáže odolat a pokouší se Arthura vypátrat. Tahle část je fakticky rozkošná a bavila mě ze všech nejvíc. Jenže nakonec se samozřejmě najdou a následuje část, kdy se střetnou jejich odlišné životní perspektivy. Každý pochází z naprosto jiného světa a mají toho pramálo společného (kromě Harryho Pottera, narážky na Harryho Pottera všude!), takže jim to poměrně dost skřípe. Z čehož jsem já, cynik převelký, měla děsnou radost: konečně vztah, kde všechno nejde jako po másle, kde je spousta trapných okamžiků a vůbec.

Nakonec mi tak přišlo, že se Silvera a Albertalliová vyvažují, aby jejich společná kniha nespadla do přílišného extrému, a to jak v průběhu knihy, tak při jejím zakončení. Z What If It’s Us to dělá příjemné počtení. Sice nemám pocit, že si to někdy přečtu znova, ale nijak nelituju času, který jsem čtením strávila. A kdyby natočili film, nemohla bych se ho dočkat. Protože je to přesně ten typ příběhu, který by byl jako film super.

Becky Albertalli, Adam Silvera: What If It’s Us. Harper Teen, 2018, 437 stran.
Český i slovenský překlad se chystá.

3 komentáře:

 1. Kdyby mě nepřesvědčila kombinace těch dvou jmen, tak tvoje recenze ano :) Tohle si prostě potřebuju přečíst!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda :D Máš toho ke čtení málo, co? :D

   Vymazat
 2. Třeba Simon mě bavil a v pár knihách už jsem na LGBT tematiku narazila. Ale zase to úplně nevyhledávám... :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)