pátek 26. října 2018

Becky Albertalli & Adam Silvera – What If It’s Us | Když se cute potká s depkou


Becky Albertalli a Adam Silvera patří v současnosti k nejpopulárnějším LGBT+ spisovatelům. A tak, když ti dva oznámili, že spolu napíšou knížku, hned bylo jasné, o čem asi tak bude. Každý z nich stvořil jednoho hrdinu a pak ty dva nechali, aby na sebe jednoho letního dne v New Yorku narazili. Albertalliová píše kapitoly z pohledu Arthura, Silvera z pohledu Bena. Arthur je takový Simon 2.0, zato Ben je ztělesněná melancholie. Arthur věří na osud a Velkou Lásku, zatímco Ben si právě prošel příšerným rozchodem. Od Silvery jsem stále nic nečetla, ale z toho, co jsem slyšela, mám pocit, že se oba spisovatelé drží svého osvědčeného schématu. A co se stane, když se cute potká s depkou?

Tak pro začátek jeden druhého ztratí z dohledu. První zhruba čtvrtinu knihy se Arthur fakt hodně snaží najít toho kluka, kterého potkal na poště, a Ben taky nedokáže odolat a pokouší se Arthura vypátrat. Tahle část je fakticky rozkošná a bavila mě ze všech nejvíc. Jenže nakonec se samozřejmě najdou a následuje část, kdy se střetnou jejich odlišné životní perspektivy. Každý pochází z naprosto jiného světa a mají toho pramálo společného (kromě Harryho Pottera, narážky na Harryho Pottera všude!), takže jim to poměrně dost skřípe. Z čehož jsem já, cynik převelký, měla děsnou radost: konečně vztah, kde všechno nejde jako po másle, kde je spousta trapných okamžiků a vůbec.

Nakonec mi tak přišlo, že se Silvera a Albertalliová vyvažují, aby jejich společná kniha nespadla do přílišného extrému, a to jak v průběhu knihy, tak při jejím zakončení. Z What If It’s Us to dělá příjemné počtení. Sice nemám pocit, že si to někdy přečtu znova, ale nijak nelituju času, který jsem čtením strávila. A kdyby natočili film, nemohla bych se ho dočkat. Protože je to přesně ten typ příběhu, který by byl jako film super.

Becky Albertalli, Adam Silvera: What If It’s Us. Harper Teen, 2018, 437 stran.
Český i slovenský překlad se chystá.

4 komentáře:

 1. Kdyby mě nepřesvědčila kombinace těch dvou jmen, tak tvoje recenze ano :) Tohle si prostě potřebuju přečíst!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda :D Máš toho ke čtení málo, co? :D

   Vymazat
 2. Třeba Simon mě bavil a v pár knihách už jsem na LGBT tematiku narazila. Ale zase to úplně nevyhledávám... :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Moje meno je Lilian N.Je to veľmi radostný deň môjho života, pretože mi pomohla Dr.saguru tým, že mi pomohla získať späť môjho bývalého manžela pomocou kúzla a mágie. Bol som ženatý 6 rokov a bolo to také hrozné, pretože môj manžel ma naozaj podvádzal a hľadal rozvod, ale keď som na internete narazil na e-mailovú adresu Dr.saguru na internete, ako pomohol toľkým ľuďom získať ich späť späť a pomôcť opraviť vzťah. a prinútiť ľudí, aby boli šťastní vo svojom vzťahu. Vysvetlil som mu svoju situáciu a potom som hľadal jeho pomoc, ale k môjmu najväčšiemu prekvapeniu mi povedal, že mi pomôže s mojím prípadom a teraz oslavujem, pretože môj manžel sa zmenil úplne navždy. Vždy chce byť pri mne a bez môjho prítomnosti nemôže robiť nič iné. Naozaj si užívam svoje manželstvo, aká veľká oslava. Budem naďalej svedčiť na internete, pretože Dr.saguru je naozajstný kúzelník. POTREBUJETE POTREBOVAŤ POTREBOVAŤ KONTAKTOVÝ LEKÁR SAGURU VIA EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com alebo WhatsApp +2349037545183 Je to jediná odpoveď na váš problém a spôsobí, že sa budete cítiť šťastní vo svojom vzťahu.
  1 LOVE SPELL
  2 VYHRAŤ SPÄŤ
  3 OVOCIE ŽENY
  4 PROPAGÁCIA SPELL
  5 OCHRANA KARIÉRY
  6 OBCHODNÉ OBCHODOVANIE
  7 KRAJINA DOBRÉHO PRÁCE
  8 Kúzla LOTÉRIE a KURTOVÝCH PRÍPADOV.

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)