sobota 27. října 2018

Hank Green – An Absolutely Remarkable Thing | Mimozemšťani a sociální sítě


Hank Green napsal knihu! Hank Green napsal knihu, Hank Green napsal knihu! Asi tohle mi proběhlo přibližně stokrát hlavou ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, ano, překvapivě, že Hank Green napsal knihu. V tu chvíli příliš nezáleželo na tom, o čem je, protože mladší bratr spisovatele Johna Greena je minimálně stejně boží. Ale předpokládám, že pokud jste An Absolutely Remarkable Thing ještě dychtivě nezhltli, patříte k těm, kteří by se nejdřív rádi dozvěděli, o co tady běží, takže…

Třiadvacetiletá April May se právě uprostřed noci vrací z práce, když tu natrefí na sochu robota samuraje, jak si tak stojí přímo uprostřed ulice. April předpokládá, že je to nějaké umění, a natočí s „Carlem“ video. Když se druhého dne probudí, z videa je senzace, protože podobné sochy se objevily ve městech po celém světě. Nikdo neví proč, jak ani odkud. Z April se prakticky ze dne na den stane celebrita a musí se vyrovnat se svou nově nabytou slávou a důsledky, které má na její život. A co když jsou Carlové mimozemšťané?


An Absolutely Remarkable Thing je něco úplně jiného. Hank napsal knížku, která je naprosto odlišná od tvorby jeho bratra. Není to young adult, je to new adult par excelence: hrdinka je těsně po vysoké škole, má průměrnou práci, která ji sice moc nebaví, ale zaplatí jí účty a dluhy na školném, a celkově se potýká s dospěláckými problémy. A pak přijde Carl a sláva. Sociální sítě a názoroví „influenceři“ (jak já to slovo nesnáším). Je to velice aktuální problém a dost mě bavilo, jak s tím Hank Green pracuje. Ve světě, kde mají „pravdu“ ti, kteří svůj názor dokážou křičet co nejhlasitěji, nechá svou hrdinku pochybovat, jestli je její úhel pohledu opravdu pravdivý, jestli náhodou nedělá totéž co protistrana.

Kromě toho je tu celá ta věc s Carlem. Co je Carl zač? Co chce? Tahle část příběhu je bláznivá a na řadu přichází věda a luštění šifer. Tímhle rysem mi to vzdáleně připomínalo Ready Player One. A čím víc ke konci, tím napínavější. Občas sice vyprávění trochu odbočí a sklouzává k vedlejším úvahám nebo předbíhá, což mě tak první třetinu trochu rušilo, takže mi chvíli trvalo, než jsem se do AART začetla, ale pak jsem zbytek přečetla prakticky na jedno posezení.

Nemyslím, že jsem někdy četla něco podobného. Má to svoje mouchy, ale celkově pořád dost dobrý. Tak jsem zvědavá na pokračování, snad bude co nejdřív!

Hank Green: An Absolutely Remarkable Thing. Dutton, 2018, 343 stran. 
Slovenský překlad se chystá.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)