pátek 28. prosince 2018

John Boyne – The Heart’s Invisible Furies | Tragikomický život


Občas se mi podaří natrefit na knížku, u níž mi od první chvíle něco říká, že se mi bude líbit. Takový neurčitý, ale silný dojem, že mi velice sedne. John Boyne je světoznámý autor, určitě už jsem alespoň slyšeli o jeho Chlapci v pruhovaném pyžamu. The Heart’s Invisible Furies je jeho nejnovější román, má přes sedm set stran a odehrává se v Irsku v průběhu sedmdesáti let.

Začíná to v kostele. Šestnáctiletá Catherine Gogginová je v pátém měsíci a bez manžela. V katolickém Irsku, léta páně 1945. Poté co ji kněz nazve běhnou a vykáže ji z kostela, vesnice i jejího domova, odjede Catherine do Dublinu. Cyrila si ale nenechá, adoptují ho totiž poněkud excentričtí Charles a Maude Averyovi. Ti Cyrilovi neustále připomínají, že jsou jen jeho adoptivní rodiče, že není skutečný Avery. A kdo tedy je? V sedmi letech se Cyril náhodou setkává s Julianem a ono setkání mu obrátí celý život naruby…


Hlavního hrdinu sledujete postupně v deseti epizodách, které jsou od sebe vzdálené vždycky sedm let, na jeho cestě životem. Román má však široký záběr a na pozadí Cyrilova života je svědectvím o celé jedné zemi. O Irsku, kde pevnou rukou vládne katolická církev a kde bují pokrytectví a konzervatismus a nenávist. Cyrilův příběh tak reprezentuje celou irskou společnost se všemi jejími vadami a zároveň její proměny, od konce války až k referendu o sňatcích stejnopohlavních párů.

Boynův román je velice ambiciózní, a to jak šíří záběru, tak délkou. Sedm set stránek je sedm set stránek, přesto jsem se ke čtení hrozně ráda vracela a ani na chvíli mě to nepřestalo bavit. Není tam ani slovo navíc. Když jsem začínala číst, čekala jsem něco smutného (Chlapec v pyžamu a tak). A na smutek taky dojde, ale zároveň je kniha neuvěřitelně komická. Boyne je tu mistrem situačního humoru a jeho dialogy jsou živé a důvtipné a výborné. Některé postavy jsou ve svých předsudcích a zkostnatělosti tak směšné, až jsou tragikomické. Zároveň je kniha úsek od úseku melancholičtější, jak Cyril stárne a prožívá těžkosti, ale ani na konci neztrácí onu jiskru úsměvnosti.

Ta knížka je výborná. Jedna z nejlepších, jaké jsem letos četla. Hrozně bych si přála, aby vyšla i u nás. Nenechte se odradit délkou, opravdu to stojí za to. A pokud jsem vás doposud nepřesvědčila já, za The Heart’s Invisible Furies mluví i hodnocení na Goodreads – 4,47 při 31 000 hodnocení.

John Boyne: The Heart's Invisible Furies. Black Swan, 2017, 736 stran.

2 komentáře:

 1. Je pravda, že zatím jsem od autora zvyklá na takové jednohubky, které ale dokážou pěkně zamotat mysl... České vydání by pro mě mohlo být dobrou záminkou k přečtení knihy, i když v angličtině bych s tím asi taky neměla problém. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jestli bych s českým vydáním počítala, přecijen je to dlouhá věc... Ale angličtina mi nepřišla nějak těžká. A rozhodně to doporučuju!
   Jinak já jsem od Boyna zatím nic jiného nečetla, ale po téhle knize asi něco dalšího zkusím, jen ještě nevím co (jak skončí Chlapec v pyžamu, vím).

   Vymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)