čtvrtek 28. června 2012

Nepochopená dystopie Bumped od Megan McCafferty

Dystopie jsou většinou v daleké budoucnosti. Tahle se odehrává za ani ne třicet let. Lidstvo napadl virus a každý starší osmnácti let je neplodný. Tím pádem se teenageři stali nejcennějšími členy společnosti. Bohatí platí mladým dívkám za děti. Není nic neobvyklého vidět těhotnou čtrnáctiletou dívenku. A v tomhle světě žijí Melody a Harmony, jednovaječná dvojčata. Byly rozděleny po narození a teprve nedávno se dozvěděly jedna o druhé. Zatímco Melody se má stát náhradní matkou (a jejím partnerem se má stát Jondoe, který je mezi partnery něco jako Chanel číslo 5 mezi parfémy) a dostat za to hromadu peněz, Harmony byla vychována velice nábožensky a má se vdát a mít děti. Když se dozví, jaký hřích se Melody chystá spáchat, vydá se ji zachránit… Jenže když jsou si sestry podobné jako vejce vejci, je jen otázka času, než si je někdo splete.


Tahle knížka je velice velice špatně hodnocená. Většina recenzí mluví o tom, že propaguje těhotenství náctiletých a tak dále. Jenže, pokud vám tohle vadí, tak nečtěte knížku, která o tom je, ne? V anotaci je to rozhodně napsáno dost jasně. (To je jako si stěžovat, že Stmívání propaguje lásku k upírům.) Navíc mi ani trochu nepřišlo, že by knížka těhotenství propagovala. Naopak ukazuje, jak je to všechno špatně 

Ač Bumped není v tak vzdálené budoucnosti, má svůj vlastní slovník a do toho všeho je čtenář vhozen po hlavě, bez jakéhokoli vysvětlení co je co, a musí se sám naučit, co je co. To je problém asi tak první pětiny knihy, pak se rozkouká, a může si začít užívat čtení. Ale nedoporučovala bych tuhle knížku začátečníkům v angličtině, jelikož ta spousta zkratek a hovorové mluvy je složitá.

Kniha je vyprávěna z pohledu Melody i Harmony, pravidelně se střídají a jako vždy je i tohle střídání pohledů doprovázeno typickým syndromem – skončí to v tom nejlepším a přijde nová postava. Díky tomu se to čte lehce (hned jak si zvyknete na pojmy) a špatně se odkládá. Obě sestry jsem si oblíbila, byly to netradiční hrdinky, ale velice uvěřitelně napsané. Stejně se mi líbili i Jondoe a Zen (Melodyin nejlepší kamarád).

Jsem dost zvědavá, jak se to celé rozuzlí v druhém (a posledním, pro jednou žádná trilogie!) dílu.

90% Za ten zmatený začátek.


3 komentáře:

  1. Dva diely?! Teda, už dlhšie som si chcela Bumped prečítať a tvoja recenzia ma v tom len povzbudila, ale teraz si to navyše chcem prečítať čoskoro...:)

    OdpovědětVymazat
  2. Sranda, ako sa všetci riadime hodnotením knihy na GR a pritom to niekedy tak veľmi zavádza. :) Tiež sa mi už stalo, že ho mala kniha veľmi nízke a napriek to bolo skvelé čítanie.

    OdpovědětVymazat
  3. Moc pěkné přirovnání s tím Twilightem :-) Anotace mi zní dobře, je to docela vtipná myšlenka, určitě stojí za přečtení --> jdu si ji přidat do to-read seznamu :D

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)